Only God can judge me~

Slib mi, že už nikdy..! aneb Se sliby opatrně

6. ledna 2018 v 12:40 | Liu |  ○ Téma týdne
Krátká úvaha na téma týdne.


Slib je slovo. Slovo, které všichni od dětství důvěrně známe. Někteří jedinci ho třeba znají déle, než jeho význam.


Vzpomínám si na pár příhod z dětství. Co se dávání slibů týče, většinou po mě někdo z dospělých chtěl, abych slíbila, že "budu hodná, rozumná" a že "nebudu plakat", i když se mi třeba v té chvíli nic jiného dělat nechtělo. Nehledě na jeden z nejtěžších slibů, stejného znění, který jsem skládala v podvečer pátého prosincového dne, ve značném stresu. Aby taky ne, když mě čertem strašili skoro o měsíc dříve, než bylo záhodno. Jen bych ráda podotkla, že zcela zbytečně. Bála jsem se i tak a kromě toho, já byla hodné dítě.

Dobrá, to bychom měli sliby pod tlakem, či sliby nesplnitelné, které jsme nuceni svým opatrovatelům v ranném dávat, jen aby z nás měli radost. Já jsem sama za sebe velmi ráda, že tyto sliby zůstali v dětské sféře mého života. Dávám si dobrý pozor, abych nikomu neslíbila něco nesplnitelného, něco, co by bylo proti mému cítění, a slibuji opravdu sporadicky.

Nevhodný slib se totiž může velmi jednoduše obrátit proti tomu, kdo ho dal. A může se stát zbraní v rukou toho, komu je dán.
To se totiž velmi snadno řekne, přichází ta klasická věta.

"Ale ty jsi mi to slíbil! Ty jsi mi slíbil, že se na tu krávu od vedle už ani nepodíváš!"

Kráva od vedle v naší simulaci představuje domnělou milenku. Která například ani nemusí být domnělá. Nebo nemusí být milenkou toho, kdo dal slib paranoidní manželce, že se na svou sousedku už nikdy ani nepodívá..

"A dnes jsem tě viděla, jak s ní jdeš po schodech v našem baráku..!"
"A viděla jsi také tu těžkou tašku v mé ruce? Pomáhal jsem jí s nákupem, nic víc."
"Ne! Ty jsi MI SLÍBIL.."

Takže pro jedny gentleman, který pomáhá sousedce s těžkým nákupem. Pro manželku zrádce, který porušil slib, jež jí dal, když nad ním stála s válečkem na těsto v napřažené pravici.. Mnoho vztahů je založeno na falešných slibech, všimli jste si toho někdy?
Jde mnohdy o maličkosti, které by se daly vyřešit naprosto jednoduše, vzájemným dialogem, pochopením druhého a hledáním kompromisu.


"Slib mi, že už to nikdy neuděláš!"

Vynucené sliby jsou v mnohých domácnostech pohodlnější cestou, která však zaměňuje dialog za monolog, o pochopení se v mnoha případech ani nikdo nepokouší a o kompromisu vůbec nemůžeme mluvit. Taková cesta asi ke spokojenému soužití zřejmě nepovede, ať už nutíte slibovat poslušnost svůj drahý protějšek či dítě. Já vám mohu v tomto případě slíbit jen jedno. Nebude to k ničemu, dřív nebo později se ten vyvýjený tlak vrátí a pak se nebudete stačit divit, co se to kolem vás děje.

Se sliby tedy opatrně. Dávejme pozor, co slibujeme jiným, ale i na to, co slibujeme sobě. Příliš vysoké cíle mohou přinést pocit zklamání, protože zkrátka trvá déle, než si je dokážeme splnit, stojí spoustu obětí, času a energie. Na druhou stranu když už něco slíbíme sobě, měli bychom to splnit. Zvláště pak v tom případě, že si ještě neumíme odpouštět.

Když už něco slíbíme, dělejme to vědomě. A udělejme vše pro to, abychom slib splnili. Aby nakonec slovo "Slib" nepozbylo svého významu. Slib dávaný z upřímnosti srdce má obrovskou cenu. Naopak vynucený slib daný pod tlakem, nemá cenu pražádnou.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eliss Eliss | Web | 6. ledna 2018 v 12:58 | Reagovat

Pěkný článek, jen u té sousedky se mi zdá ženská reakce poněkud hysterická

2 jmenuju-se-sacharin jmenuju-se-sacharin | E-mail | Web | 6. ledna 2018 v 13:38 | Reagovat

Něco na tom bude...

3 AnibBriergenoW AnibBriergenoW | E-mail | Web | 24. června 2018 v 21:16 | Reagovat

Torsion bras de quelqu'un  est comment  poupe  votre sang pousse contre les parois de vos arteres lorsque votre coeur  determination  pompe le sang. Arteres sont les tubes qui transportent  perseverent b gerer offre sang loin de votre coeur. Chaque  culture  votre  moelle  bat, il pompe le sang  a tous egards  vos arteres a la  flanerie de votre corps.
https://www.cialispascherfr24.com/cialis-a-petit-prix/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama