Only God can judge me~

Kouzelné slovíčko "Proč"

31. října 2017 v 15:33 | Lucie

Děti a jejich věčné "Proč"Ten, kdo kolem sebe má, či měl, malé dítě, bude tuto situaci velmi důvěrně znát. "A proč je to tak? Proč nesmím strkat ruku tygrovi do klece? Proč táta musí do práce? Proč je tráva zelená a nebe modré? A proč..??". Jednomu z toho jde hlava kolem. Některým dospělým jedincům připadá tento klasický výjev velmi otravný, ba dokonce frustrující!

Proč.
Nejfrekventovanější slovo dětí od věku, kdy se naučí mluvit do té doby, než nabydou vědomí, že už toho vědí víc a rozumí natolik, že se nemusí ptát, ale začínají pomocí své nabité makovičky odvozovat. Pro mnohé rodiče a vůbec všechny "dospělé" kolem dítěte je toto období velmi vysilující. ... A já se ptám Proč?^^

Protože.
Protože to "Proč" si nejprve musí položit sami, aby dokázali odpovědět. Nehledě na to, že se děti kolikrát ptají na otázky, na které neznáme odpověď, ba co víc, ani nás nenapadne, že bychom ji měli znát. My lidé si velmi rádi hrajeme na to, že víme všechno, že jsme pány planety, strůjci vesmíru, bla bla bla. A pak nás dokáže vyvést z této mýlky jediná dětská otázka! Jediné proč.
Protože my se s postupem přestáváme na "proč" obracet. Každé "protože" je nám okamžitě jasné přece. Dokonce občas dřív, než si vůbec položíme otázku "proč?". Vidím, slyším, on říkal, že.. Ona říkala, že.. Tvářil se takhle, tvářila se takhle.. Doměnky, doměnky, doměnky.

Kašlete na ně, jsou v 9 případech z 10 naprosto k ničemu. Protože každý má ty svoje. Svoji pravdu, svůj úhel pohledu, jediný a správný.
Vraťme se k "proč" při každé situaci, která nás jakkoli vyvede z míry, která nás zaskočí. A ptejme se sami sebe, věřme našim schopnostem a vědomostem, vždyť naši databázi informací rozšiřujeme stále! Každý den, každou noc, non stop.

Ptejme se na všechno. Proč jsem taková, jaká jsem? Proč reaguji, jak reaguji? Proč nejsem, jaká bych chtěla být? Proč jdu právě po téhle cestě? Proč jsem dnes tak unavená, když jsem dobře spala? Proč..?
Proč reagoval tak jak reagoval? Proč je stále naštvaná, bez energie? Proč si myslí to, co si myslí?

Ptejme se na všechno!
Na všechno, co nás zajímá, protože je zábavné a osvobozující umět si odpovědět na otázku, která by nás dřív ani nenapadla a přitom pro nás byla každodení realitou.

Buďme zase na chvíli zvědavými dětmi, uvědomme si, že ti malí lidé jsou v tomhle směru daleko dospělejší než většina dospělých.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama